Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o nehty

24. 10. 2008

Nehty jsou vaší vizitkou, a ať si to uvědomujete nebo ne, okolí si jich všímá, a také z nich mnohé vyvozuje. Už proto je třeba o ně pečovat a pěstit si je, aby byly vždy krásné a elegantní. Ale jak na to?

Nehty jsou jednou z věcí, kterých si okolní společnost všímá hned při prvním kontaktu, a tak se většinou patřičně snažíme, aby tento dojem byl co nejlepší. Co když ale kosmetické vady nepramení z naší nedbalé péče, ale jednoduše máme nehty poškozené? Odpověď zní: změna stravy!

Složení naší stravy, a především její pestrost a bohatost na živiny se z velké míry odráží na našich nehtech. Křehké nehty jsou důsledkem nedostatku vitamínu A a vápníku, bílé flíčky na nehtech způsobuje nedostatek bílkovin, vitamínu C či zinku, měkké nehty taktéž trpí na nedostatek vápníku, a řezy či praskliny v nehtech jsou následkem nedodržování pitného režimu. Pokud se tedy některý z výše zmíněných nedostatků týká i vás, pokuste se zařadit do svého jídelníčku co nejvíce ovoce a zeleniny a také pít dostatečné množství tekutin (2 litry denně).

Kromě stravy je ale také důležité věnovat nehtům patřičnou péči, jejímž základem je provádění manikúry. Tu provádějte dvakrát týdně - lépe je zvolit způsob dvakrát týdně po deseti minutách (a vždy budou nehty vypadat dobře) než jednou týdně půl hodiny. Vaše nehty mohou být dlouhé i krátké, ovšem musí vždy vypadat upraveně.

K základní péči patří pravidelné pilování nehtů (Používejte oboustranný pilník a na kraje nehtů se snažte používat jemnější stranu, protože hrubá by mohla nehet poškodit. Nehty nikdy nestříhejte nůžkami!), vyleštění po každém opilování, zatlačování kůžičky nehtů (K zatlačování se hodí umělohmotná tyčinka zakončená gumičkou nebo dřevěné břízové dřívko.), používání výživy na nehty, ale i výživy na kůžičku kolem nehtů (aby kůžičky kolem nehtů byly vláčné, zdravé a aby nepraskaly a netvořily se na nich bolestivé záděry), používání pouze bezacetonových odlakovačů (Jemný bezacetonový odlakovač na nehty nehtům neškodí, ale naopak měl by jemně odstranit lak z nehtů a případně dodat nehtům takové látky, které potřebují.) a před lakováním povrchovým lakem použít nejprve vždy lak podkladový, který zabraňuje vzniku skvrn na nehtech.